32 lekcje, które musiałam odrobić… 10


IMG_4046-3b-2blog

“W życiu nie ma błędów, są tylko lekcje… Nie istnieje coś takiego, jak złe doświadczenie. Jest tylko okazja, żeby się rozwijać, uczyć i czynić postępy na drodze samodoskonalenia… W walce rodzi się siła. Nawet ból może być znakomitym nauczycielem…”

Cytat, który właśnie przeczytałeś jest prawdziwą sentencją mojego minionego roku. Kolejnego roku pełnego lekcji. Na pewno wiele z nich było bardzo bolesnych, ale nikt nie jest lepszym przykładem niż ja, że najgorsze chwile swojego życia można wykorzystać w dobry sposób. Bo jak mogłabym połowę swojego życia nazwać błędem? Doświadczenie, które dzięki tej niemalże czternastoletniej lekcji zdobyłam jest bezcenne, choć przyznać też muszę, że bolesne…

Aż ciśnie mi się na usta, że życie zaczyna się po 30. W moim przypadku tak właśnie było. To, co zbudowałam do tego czasu runęło… Zostałam ja, totalnie poraniona, zawalona gruzem, i… dwa serca, które nie zasłużyły na to, co zafundował im “los” (chociaż oczywiście nie o niedojrzały emocjonalnie “los” mi chodzi)…

Mogłabym płakać (choć określenie wyć do księżyca jest bardziej adekwatne) i nawet tak było przez pierwsze kilka dni, no dobra tygodni. Ale szybko zdałam sobie sprawę, że to po prostu piekło, które muszę przejść. Innej drogi zwyczajnie nie ma… A płacz w niczym mi nie pomaga.

IMG_4034-3blog

Ciągle pytają mnie, jak ja to wszystko przetrwałam. Mało tego, obróciłam to w coś niesamowicie dobrego. 32 urodziny to dobra okazja do podsumowania.Postanowiłam spisać te lekcje, które odrobiłam w ostatnim roku… To 32 sentencje, które musiałam poznać na własnej skórze, by wreszcie wprowadzić w życie i… odnaleźć szczęście w najgorzej burzy. Żeby było zabawniej, choć mi do śmiechu nie jest, burza wciąż trwa. Czasem odnoszę wrażenie, że nigdy się nie skończy. Ale jestem silna, a każdy dzień i każde doświadczenie czyni mnie jeszcze silniejszą…

1. Zło dobrem zwyciężaj

To moje motto, niemalże życiowe. Od prawie dwóch lat, powtarzam je kilkakrotnie każdego dnia. Nie zawsze mi się udaje, czasem złość wygrywa, ale wówczas tylko pokazuje sobie samej, że innej drogi nie ma. Złość rodzi złość. Tylko dobrem możemy cokolwiek zmienić.

2. Wierz

Ufność, że to, co robisz, co dzieje się z Tobą i Twoim życiem jest dobre i służy Twojemu rozwojowi ma ogromną moc. Wierzysz, czyli mówisz tak dobru. A zatem zyskujesz niesamowitą odwagę. Bo wiara nie panikuje, a modli się. Strach i panika wynikają z zagubienia.

3. Bądź cierpliwy

Dobro procentuje. Zawsze. Często jednak wymaga czasu. Warto cierpliwie czekać.

4. Nie kieruj się emocjami

Emocje to zły doradca. Kiedy czuję, że zbierają się we mnie, biorę głęboki wdech zanim zareaguję. Próbuję stanąć z boku i zastanowić się, czy to co chcę powiedzieć, zrobić to racjonalne, czy raczej wynik emocji, które właśnie poczułam. Trzeba zrozumieć, że nie mamy wpływu na to co czujemy, ale mamy wpływ na to, co z tym zrobimy. I mimo, że pewne osoby czy sytuacje budzą w nas określone emocje, reakcja na te emocje wciąż leży po naszej stronie.

 5. Piękno to stan umysłu

Chcesz być piękna, więc myślisz o kolejnej diecie? Nie tędy droga. Zmiany zacznij od głowy. To, jakim jesteś człowiekiem emanuje na zewnątrz. To nic, że nie jesteś idealny, nie masz figury modelki czy sylwetki sportowca. Jeśli jesteś piękny wewnątrz, jesteś atrakcyjny dla innych, przyciągasz ich swoją energią. Dlatego tak ważne jest, co siedzi w Twojej głowie. Zakompleksiona dziewczyna, bez poczucia własnej wartości, choćby rzeczywiście wizualnie była miss świata nie budzi zainteresowania, wręcz przeciwnie takie osoby omija się z daleka.

6. Nie musisz być idealny

A raz w miesiącu możesz być nawet totalnie rozsypanym człowiekiem. Naprawdę. Nic się nie stanie jak nie zrobisz dzisiaj prania, nic się nie stanie jak po prostu pójdziesz spać z kurami, mimo, że wieczór miał nadgonić domowe obowiązki. I możesz zjeść tabliczkę czekolady, mimo że wybiła ósma.

7. Nie bój się prosić o pomoc

Zośka samośka odeszła z mojego świata na zawsze. Wciąż chce wrócić, zagląda więc od czasu do czasu, ale jestem nieugięta. Nie boję się prosić o pomoc, a nawet cieszę się, że nie muszę wszystkiego robić sama. Doceniam fakt, że mam wokół tyle osób, do których mogę się zgłosić.

8. Płacz kiedy masz na to ochotę

Łzy to chyba najlepszy sposób na oczyszczenie siebie. Nie ma z kolei gorszego pomysłu, jak trzymanie w sobie emocji. Kiedy więc masz tylko ochotę – śmiało… płacz ile wlezie. Płaczem nikogo nie ranisz, a możesz pomóc sobie. Zgromadzony smutek i stres “wypłynie” i po godzinie okaże się, że wcale płakać nie było warto.

9. Świata nie zmienisz, ale możesz zmienić siebie i swoją reakcję na świat

Ludzie są źli, a świat niesprawiedliwy. Niestety choćbyś nie wiem jak wojował tego nie zmienisz. Na Twojej drodze zawsze znajdzie się jakiś dureń. Możesz jednak zmienić siebie i sposób w jaki reagujesz na ten świat. Kiedy zmienisz siebie, de facto inaczej zaczniesz odbierać świat. Bo ujrzysz ludzi przez pryzmat samego siebie.

10. Zmiany nie są złe

Mogą być cholernie trudne, ale nie są złe. Zmiany budzą w człowieku lęk przed nieznanym. Niepewność, najczęściej brak poczucia bezpieczeństwa i brak stabilizacji sprawiają, że pojawia się strach. Kiedy jednak otworzysz się na nowe, poczujesz że nieznane może budzić ekscytację.

11. Pokochaj siebie

Najpierw musisz siebie poznać. Zatrzymaj się więc na chwilę. Zastanów, co sprawia się przyjemność. Jakie są Twoje przyzwyczajenia, co lubisz, a czego nie lubisz. Zmień to, co możesz zmienić, zaakceptuj to, czego zmienić nie możesz.

12. Żyj tu i teraz

Nie wracaj do przeszłości. Daj wspomnieniom zostać tam, gdzie ich miejsce… za Tobą. Nie wybiegaj za daleko w przyszłość, by nie żyć marzeniami. Skup się na tym, co dzisiaj. Ciesz się każdym dniem, jakby miał być Twoim ostatnim. Może brzmi kiepsko w dzisiejszych czasach, ale wiem, że tak się da. Z szarości dnia codziennego wyciągam kolory, dopatrując się szczęścia w drobnostkach, których wielu nawet nie zauważa.

13. Bądź wdzięczny

Przestań narzekać. Nie jęcz, nie marudź ile to Ci zer brakuje na koncie, a skup się na tym, ile udało się się zdobyć swoją ciężką pracą. W każdym dniu staraj się dopatrzeć czegoś dobrego, za co mógłbyś podziękować. Nawet jeśli wydaje Ci się, że ta drobnostka nie wnosi za wiele do Twojego życia. Pozytywna moc myślenia może zmienić Twój dzień. Zaś z tych dni właśnie wyrastają tygodnie i lata.

14. Naucz się pokory

Wciąż się jej uczę. Pokora uspokaja. Daje szansę na rozeznanie tego, co jest najważniejsze.

15. Wybaczaj

Zrób to tylko i wyłącznie dla siebie. Pielęgnowanie w sobie poczucia krzywdy zatruwa życie. Twój umysł bowiem przesiąka żalem, złością, nienawiścią a może nawet żądzą zemsty. Aby uwolnić się od przeszłości i zacząć nowe życie musisz wybaczyć sobie, by uwolnić się od poczucia winy i innym, aby uwolnić się od poczucia krzywdy i żalu.

16. Pozbądź się nałogów

Niestety im bardziej chcemy uciec przez uzależnieniem, tym staje się ono większe. Trzeba jednak zrozumieć, że nałogi zwyczajnie niszczą życie. Swój początek mają najczęściej w emocjonalnej potrzebie ucieczki od rzeczywistości, która sprawia ból. Nie da się zaznać ukojenia w ucieczce i im szybciej to zrozumiesz tym lepiej dla Ciebie. Jak zrobić pierwszy krok? Zatrzymać się i przyznać przed samym sobą, że uległeś nałogowi.

17. Znajdź pasje

Hobby, cokolwiek co sprawia przyjemność i rób to regularnie.

18. Śmiej się 

Uśmiech kosztuje mniej niż elektryczność, a daje więcej światła. Śmiej się i swym uśmiechem rozświetlaj świat. Uśmiechaj się do życia, a życie uśmiechnie się do Ciebie. W końcu uśmiech to najkrótsza droga do drugiego człowieka. Oczywiście uśmiech nie sprawi, że problemy znikną, ale z uśmiechem łatwiej przejść nawet najgorszą burzę.

19. Bądź odpowiedzialny

Pamiętaj, że nie jesteśmy odpowiedzialni za każdą myśl, która pojawia się w naszej głowie, ale jesteśmy odpowiedzialni za to, co z nią zrobimy.

20. Nie szukaj szczęścia w innych ludziach

Szukaj go wyłącznie w sobie. Znajdziesz je, kiedy nauczysz się cieszyć z drobnych rzeczy.

21. Pomyśl o sobie

Możesz być nawet przez chwilę egoistą. Rola mamy zdominowała moje życie, zwłaszcza w tym trudnym momencie, kiedy to niedojrzały emocjonalnie “los” postanowił zafundować mojej rodzinie trzęsienie ziemi. Nie było łatwo przypomnieć sobie, że jestem też kobietą. Całe szczęście, że kiedy już sobie przypomniałam, okazało się że potrafię cieszyć się czasem tylko dla siebie.

22. Omijaj ludzi, którzy powodują w Tobie negatywne uczucia i emocje

Już mówiłam, ale powtórzę, świata i ludzi nie zmienisz. Warto więc otaczać się tymi, którzy myślą podobnie, którzy kierują się w życiu podobnymi wartościami, a te osoby, które budzą w Tobie złe emocje po prostu omijać szerokim łukiem.

23. Tańcz

Tańcz do utraty tchu. Do ostatniej piosenki. Po prostu tańcz. W salonie, w deszczu albo w aucie, kiedy jedziesz do pracy.

24. Prawdziwa miłość nie krytykuje

Tylko niedojrzała miłość czyha na każdy błąd. W miłości nie chodzi o wygrywanie, stawianie na swoim, ale o bycie szczęśliwym. Jeśli ktoś walczy – niszczy, krytykuje drugą połówkę, to nie wierzy w miłość, a swoim zachowaniem udowadnia wręcz, że jej nie ma.

25. Znaj swoją wartość

Ty najlepiej wiesz, ile jesteś wart. Nie pozwól, by oceniali Cię inni. Wierz w siebie i swoje możliwości. Pamiętaj, że możesz wszystko, jeśli tylko odważysz się po to sięgnąć.

26. Aby latać, musimy najpierw pogodzić się z możliwością upadku

Leć. Próbuj. I zawsze celuj w księżyc. Nawet jeśli nie trafisz, będziesz wśród gwiazd.

27. Prostota sprzyja prawdzie. Prawda daje mądrość. Natomiast mądrość prowadzi nas do dobra

Dobro nigdy nie jest skomplikowane. Nie kombinuj. Życie jest proste.

28. Bądź sobą

Nigdy nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Zawsze bądź sobą i mów, co czujesz. Ci, którzy mają z tym problem nie są ważni, a Ci którzy są ważni nie mają z tym problemu.

29. Idź swoją drogą

Nie patrz na innych. Rób swoje. Wyznacz sobie cel i konsekwentnie go realizuj. Nieważne, że idziesz pod wiatr. Nieważne, że masz pod górkę. Nie może być przecież łatwo, skoro idziesz na sam szczyt.

30. Bądź odważny, a gdy nie jesteś udawaj, że jesteś. Nikt nie zauważy różnicy

To nic, że odczuwasz strach. Ważne, by on nie paraliżował się przed działaniem. Osiągając cel, pomimo odczuwanego strachu, poczujesz jeszcze większą satysfakcję.

31. Czytaj

Kto czyta książki, żyje podwójnie. W książkach ukryta jest cała mądrość tego świata.

32. Ciesz się życiem

Każdym dniem, każdą godziną… Wyciskaj ile się da.

IMG_4038-2blog

Spisałam je dla Ciebie, ale i dla siebie, by nigdy o tym nie zapominać. Happy birthday to me…


Leave a Reply

10 komentarzy do “32 lekcje, które musiałam odrobić…